2016. január 29., péntek

Tom Neale




A másik könyv, ami talán a legnagyobb kedvencünk ebből a régióból Tom Neale: Egyszemélyes szigete. Tom egy új-zélandi férfi, aki 18 éves kora óta kereskedelmi hajókon járta a Csendes-óceánt, néha kis időre letelepedett valamelyik vonzó szigeten, dolgozott az ültetvényeken és raktárosként Rarotongán. De mindvégig dédelgetett egy álmot, ami az egész életét meghatározta, és ami végül híressé tette. Arra vágyott, hogy egyedül éljen egy lakatlan szigeten, hogy megtapasztalja a földi paradicsomot. Ő is a lakatlan Suwarrow atollt választotta, ahol korábban Frisbie tanyázott a gyerekeivel. Tom egy évtizeden át tervezgette az útját és várt a lehetőségre, hogy egy hajó elvigye őt. A raktárosi fizetéséből csak arra tellett, hogy szerényen éljen és beszerezze a legszükségesebb felszerelést. Végül egy ismerős teherhajó kapitány felajánlotta, hogy magával viszi egyik északi útjára, és tesz a kedvéért néhány 100 km-es (!) kitérőt. Így tették ki őt és a poggyászát a lakatlan atollon, és tovább hajóztak. 


Tom egy elhagyott kunyhót szedett rendbe és teljesen önellátóan élt a szigeten éveken át. Gyékényt font a pálmalevelekből, halat szigonyozott, pici zöldséges kertet művelt a hozott magokból. Ecsettel maga porozta be a paradicsom virágokat, mert a szigeten rovar nem élt. Nap közben fürdőzött, tett-vett, vadászott és főzött, meg sokat teázgatott és olvasott. Ja, és elvitte magával a cicáját :)  




Egész életét nem tudta a szigeten leélni, bár szerette volna. Azért háromszor sikerült ott eltöltenie több évet. Végül ez az egyszerű ember megvalósította fantasztikus álmát, amit senki nem tartott lehetségesnek.


A déltengeri szigeteken az élet, amit Frisbie és Tom Neale lefestett annyira vonzó, hogy azóta vágyakoztunk ide, amióta csak olvastunk róla .. és most belvágtunk, hogy egyszer mi is átéljünk valami hasonlót.








Frisbie




 
















 Pukapuka atoll és Desire




Miért éppen a Cook-szigetek? 
Sok útleírást olvastunk a csendes-óciáni utazóktól, de leginkább két könyv indította be a fantáziánkat.

Az egyik, ami erre az utazásra csábított, Frisbie leírása azokról az évekről, amelyeket a Pukapuka atollon töltött -a Cook-szigetek egyik északi korall-zátonyán - egy kereskedelmi cég képviselőjeként. Itt ismerkedett meg polinéz feleségével Desire-val és itt éltek négy gyermekükkel, amíg Desire meg nem halt TBC-ben.



A könyv második része egyszerre szól a tökéletes paradicsomi létről és a rémisztő drámáról. A II. VH alatt, Pearl Harbour után néhány héttel Frisbie úgy dönt, elindul négy kisgyermekével haza Amerikába. Útközben megállnak néhány hónapra a gyönyörű és lakatlan Suwarrow atollon, ahol ő már korábban is járt a feleségével. A Suwarrow-on töltött hetek az abszolút dél-tengeri idill. Halat szigonyoznak, kókuszrákot sütnek, apálykor átsétálnak friss tojásért a közeli motukra, ahol madarak ezrei költenek, és persze sokat pancsolnak a lagúnában. Aztán az idillnek hirtelen véget vet egy pusztító hurrikán, amely egy hétig tombol és szinte teljesen elmossa a szigeteket. A hurrikánt kísérő szökőár hullámot úgy élik túl, hogy magas tamanu fákra kötözik magukat, miközben alattuk gyorsvonatként dübörögnek át a bukóhullámok.

Az utazás


Az utazásunk extrém hosszú lesz! 2016 január 30-án szombaton indulunk Budapestről Brüsszelbe, ahol alszunk egyet. Eredetileg az utat egyben tettük volna meg, de az elmúlt hónapokban az új-zélandi légitársaság többször módosította az indulási időket, így az átszállásra olyan kevés időnk maradt, hogy inkább nem kockáztattunk, hanem egy nappal korábban indulunk a tervezetthez képest.
Vasárnap, jan. 31-én délben kezdjük meg a 30 órás utazásunkat. Először Brüsszelből Londonba, aztán onnan egyvégtében repülünk Los Angelesbe (kb. 12 óra a levegőben), majd egyenesen tovább Rarotongáig (még 12 óra). Érkezés: febr. 1. reggel 7h. 
Mivel honap indulunk, kissé aggódom, mert a lányok ma belázasodtak, haza kellett hoznom őket az óvodából. Egyelőre azzal vígasztalom magam, hogy így talán könnyebben elücsörögnek és szunyókálnak majd a gépen...


Cook-szigetek


Az útiterv: két hónap nyaralás a gyerekekkel négyesben a Cook-szigeteken :) Összesen tizenöt apró csendes-óceáni sziget alkotja Szamoa és Francia Polinézia között. Nincs nagy zsúfoltság, kb.  20 000 ember lakik egy 240 négyzet kilométeres területen 2 millió négyzet kilométernyi óceánban A legnagyobb sziget Rarotonga 13000 fővel, ahol az első hónapunkat fogjuk tölteni. Aitutakin 2000-en laknak, de a többi szigeten csak pár százan, Palmerston atollon mindössze 60-an! A 15 szigetből kettő lakatlan, így ez a 13 kis polinéz "falu" olyan messze van egymástól, mintha egész Európában csak 13 település lenne 



Eredetileg szerettünk volna eljutni Pukapukára vagy Suwarow-ra, de rájöttünk, hogy ezek az északi apró atollok ma is ugyanolyan elérhetetlenek, mint Frisbie vagy Tom Neale idejében. Repülőjárat elvétve és kiszámíthatatlanul jár, teherhajóval hónapokig tart az út, és ha végül eljut oda az ember, nem tudhatja, hogy féléven belül visszatérhet-e mondjuk Raro-ra. Úgyhogy erről a kalandról lemondtunk, és maradtunk a turistás déli szigeteknél.

2016. január 2., szombat


Másik úticélunk: Aitutaki atoll, szintén a Cook-szigetek része.


             
Ide utazunk nem sokára: Cook-szigetek, Rarotonga.